Granat – remedium na infekcje

bottcelli_granatPicie soku z granatu zmniejsza stan zapalny u osób dializowanych. Chociaż po owoce sięga się najchętniej w upalne dni, ta ambrozja powinna gościć w menu okrągły rok, bez względu na pogodę.

Jak wykazały badania izraelskich naukowców, wyciąg z pestek granatu redukuje infekcje dróg moczowych i chroni układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, w 2010 r. grupa specjalistów ze Szpitala Zachodniej Galilei z dr Batyą Kristal na czele dowiodła, że spożywanie soku z granatu przez 12 miesięcy wpływa korzystnie na organizmy osób dializowanych, powoduje bowiem zmniejszenie liczby cząsteczek zapalnych we krwi. Taki wynik uzyskali biorący udział w doświadczeniu ochotnicy, którzy pili w tym czasie pół szklanki soku trzy razy w tygodniu. Ilość granatów w diecie pacjentów poddawanych dializom powinna być jednak uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Jest to spowodowane wysokim udziałem potasu w składzie tego owocu.

Owoc granatu jest doceniany także za swoje właściwości antyoksydacyjne (zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek), zdolność obniżenia poziomu antygenu gruczołu krokowego (pomocny w terapii antyrakowej prostaty) i zawartość folikuliny (używany w hormonalnej terapii zastępczej w czasie menopauzy i PMS). A ponieważ pomaga mężczyznom walczącym z impotencją, w kulturze funkcjonuje jako afrodyzjak, symbol odrodzenia się i płodności.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *