Skuteczny lek zapobiegający tworzeniu się blizn na nerkach

Nodular_glomerulosclerosisZgodnie z deklaracjami jego twórców, lek nazwany dość tajemniczo FT011, przeciwdziała powstawaniu blizn na nerkach, które tworzą się w wyniku różnych chorób.

Wiosną australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne, St. Vincents Institute of Medical Research i instytutu Bio21 zakończyli pierwszą turę badania leku na ludziach. Testowano jego działanie m.in. u chorych z nefropatią cukrzycową.

Testy zakończyły się sukcesem, którego miarą jest wartość transakcji, jaką zawarli twórcy leku (działający w ramach firmy Fibrotech) z koncernem farmaceutycznym Shire. Irlandczycy zapłacili za firmę, która stworzyła FT011 81 mln dolarów australijskich, ale specjaliści szacują wartość transakcji na ponad 600 mln.

Prace nad lekiem zapobiegającym tworzeniu się blizn rozpoczęły się w Australii osiem lat temu.”Lek będzie skuteczny także przy skutkach innych chorób. Blizny tworzą się m.in. w wyniku ataku serca, ale także np. na płucach. FT011 ma wielki potencjał” –  ocenia dr Darren Kelly z Fibrotech.

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *