Sukces biotechnologów: pierwszy przeszczep naczyniowy u dializowanego

U osób, u których niemożliwe jest wytworzenie naturalnej przetoki, stosuje się protezę naczyniową (graft), czyli sztuczne połączenie żyły z tętnicą. Takie rozwiązanie nierzadko prowadzi do komplikacji (np. krzepnięcia krwi) lub chirurgicznej ekstrakcji naczyń krwionośnych z innych części ciała pacjenta w celu utworzenia połączenia, a to zwiększa ryzyko wdania się infekcji. Z pomocą dla chorych przychodzą dziś naukowcy z USA, którzy wyhodowali sztuczną strukturę na bazie komórek ludzkich.

„Komórki pobrane od dawców umieściliśmy w bioreaktorze (w roztworze aminokwasów, witamin i składników odżywczych) i hodowaliśmy przez dwa miesiące, okalając nimi siatkę w kształcie rurki, dzięki czemu powstały twór przybrał kształt naczynia krwionośnego” – zdradziła tajniki pracy swojego zespołu dr Shannon Dahl, wiceprezeska ds. operacji naukowych i współzałożycielka laboratorium Humacyte Inc. w Durham, w Północnej Karolinie. Następnie, aby uniknąć odrzucenia przeszczepu, naukowcy oczyścili nowo powstałe struktury z komórek dawcy, pozostawiając strukturę kolagenu, którą organizm biorcy mógł łatwo zaadaptować.

Stworzona przez naukowców kolagenowa rurka używana jest jako model prototypowy zastępujący naczynia krwionośne. Może mieć nieskończenie wiele zastosowań. Prof. Jeffrey Lawson z Uniwersytetu Duke w Durham mówi, że jego zespół rozpoczął testy u dializowanych, u których pełni funkcję naczynia dostępowego. „To bezpieczny i łatwy sposób podłączenia urządzenia dializacyjnego” – komentował prof. Lawson.

Dialysis-pix

Pierwszym pacjentem w Stanach Zjednoczonych, u którego zastosowano sztuczne naczynie, był William Alexander z Durham, który od 15 lat cierpi z powodu niewydolności nerek. Zanim został testerem nowej technologii, przeszedł wiele nieudanych przeszczepów naczyń krwionośnych (miał m.in. przetokę, w której pojawiły się skrzepy krwi i doszło do zakażenia). Pan William, jeden z 400 tysięcy Amerykanów z PChN, jak dotąd nie zauważył nieprawidłowości w funkcjonowaniu sztucznej żyły. Nowy wynalazek jest stosowany także w Europie, gdzie służy pacjentom dializowanym oraz osobom ze schorzeniami naczyń obwodowych.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości będą w stanie wykorzystywać nowe naczynia krwionośne w mózgu, sercu i innych organach.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcia:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *