Dieta w „stylu południowym” niebezpieczna dla chorych na nerki

660px-FriedchickenbreastDieta południowa jest charakterystyczna dla południowych stanów USA. Obfituje w smażone kurczaki, ryby i ziemniaki, boczek, szynkę, wątróbki i żołądki oraz cukier, który w dużych ilościach stosuje się do słodzenia napojów i wyrobu słodkich pokarmów.

Badania, których wyniki opublikowano niedawno w National Kidney Foundation’s American Journal of Kidney Diseases dowodzą, że chorzy na nerki spożywający potrawy charakterystyczne dla tej diety są aż o 50 proc. bardziej zagrożeni śmiercią, niż pozostała część populacji. Przy stosowaniu tej diety minimum sześć razy w tygodniu o 41 proc. rosło u nich ryzyko udaru mózgu, podczas gdy u osób spożywających owoce i warzywa ryzyko udaru było aż o 29 proc. mniejsze. By uzyskać wiarygodne wyniki, naukowcy obserwowali przez 6,5 roku niemal 4 tys. osób. z różnych rejonów geograficznych i kultur.

Dieta południowa jest powszechnie uznawana za niezdrową. Oprócz zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru mózgu, prowadzi także m.in. do wielu chorób serca.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

  • „Friedchickenbreast” by Filmgod – Own work. Licensed under Public domain via Wikimedia Commons (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Friedchickenbreast.jpg#mediaviewer/File:Friedchickenbreast.jpg)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *