W USA pierwsi chorzy testują przenośne urządzenie do dializy

Prototyp Przenośnej Sztucznej Nerki (Wearable Artificial Kidney czyli WAK)  skonstruował dr Victor Gura z Kaliforni. Urządzenie, podłączane do krwioobiegu przez cewnik dializacyjny przeszło już pierwsze testy na zwierzętach i wstępne testy na ludziach. W najbliższych dniach rozpocznie się pierwszy poważny test na wybranej grupie 16 ochotników, którzy będą podłączeni do WAK przez 24 godziny. Chorych w trakcie prób (oraz przez miesiąc po ich zakończeniu) obserwować będą naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Waszyngton w Seattle. Celem badania jest dowiedzenie, że WAK jest bezpieczny i efektywny, jako urządzenie oczyszczające krew.

WAK

Wearable Artificial Kidney

Zdaniem konstruktorów pacjenci korzystający z WAK będą mogli stosować normalną dietę, bez restrykcji dotyczących spożycia wody czy soli. Spodziewają się także, że uda się ograniczyć liczbę leków przepisywanych chorym. Urządzenie różni się bowiem tym od stacjonarnej maszyny do hemodializ, że filtruje krew i usuwa nadmiar płynów w trybie ciągłym – tak, jak nerki u zdrowego człowieka. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż chory nie będzie odczuwał efektów nagłego obniżenia poziomu płynu w organizmie, jakie towarzyszą podłączeniu do tradycyjnego urządzenia dializacyjnego.

Najważniejszą zaletą WAK jest jednak to, że urządzenie, które waży ok. 5 kg pozwoli chorym uniezależnić się od stacjonarnych dializ. Jeszcze dziś sztuczna nerka z Uniwersytetu Waszyngton wygląda niezgrabnie i mało estetycznie, ale to dopiero prototyp. Ostateczna wersja będzie na pewno mniejsza, wygodniejsza, estetyczniejsza i łatwiejsza w obsłudze. Znajdą w niej zastosowanie także najnowsze rozwiązania techniczne: m.in. lepsze baterie i płyny używane w urządzeniu oraz wydajniejsza pompa.

wearable2artificialkidney

Dr Victor Gura (z prawej) z wersją WAK z 2012 roku.

Twórcy WAK mówią, że nie da się póki co określić precyzyjnej daty wprowadzenia urządzenia na rynek, ponieważ czeka je jeszcze sporo testów. Całkiem realne jest jednak dostarczenie ich pacjentom w ciągu pięciu lat.

Nad przenośnymi dializatorami pracuje obecnie kilka zespołów na całym świecie, w tym m.in. w Holendrzy i Singapurczycy, którzy konstruują urządzenie do hemodializy oraz firma Renal Solutions (część grupy Fresenius), przygotowująca przenośne urządzenie do dializy otrzewnowej.

[AKTUALIZACJA] Materiał o WAK przygotował już także TVN – tutaj możecie zobaczyć ich relację: www.tvn24.pl

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. iwonka pisze:

  o kurcze no super by bylo gdyby tylko pryspieszyli prace nda urzadzeniem!

  • nerkowy pisze:

   to potrwa, ale nadejdzie 😀

   • iwonka pisze:

    mam nadzieje tyle lat sie juz mecze a trzeci przesczzep to cud ktory ciagle nie nadchodzi.a to rozwiazaloby moje problemy .pzdrOd: „Disqus” <notifications@disqus.net>Do: wachowskis@interia.pl; Wysłane: 12:16 Wtorek 2014-09-23Temat: Re: New comment posted on W USA pierwsi chorzy testują przenośne urządzenie do dializy

     Settings

     

    A new comment was posted on nerkowy

    nerkowy

    to potrwa, ale nadejdzie 😀
    6:16 a.m., Tuesday Sept. 23
     
     

    Reply

    to nerkowy

     

     

    nerkowy’s comment is in reply to

    iwonka:

     

    o kurcze no super by bylo gdyby tylko pryspieszyli prace nda urzadzeniem! Read more

    You’re receiving this message because you’re signed up to receive notifications about replies to disqus_xszoKCCEdQ.

    You can unsubscribe
    from emails about replies to disqus_xszoKCCEdQ
    by replying to this email with „unsubscribe”
    or reduce the rate with which these emails are sent by
    adjusting your notification settings.

 2. iwonka pisze:

  chce byc pierwsza w Polsce co bedzie testowac 😉

 3. Potatos pisze:

  Gdy zaczynałem się dializować 31 lat temu, na stacji dializ dostałem broszurkę, w której pokazano m.in. jak będzie wyglądało urządzenie do hemodializy w przyszłości. Wyglądało to jak taki większy zegarek na rękę. No cóż po 31 latach od tych przewidywań dowiaduję się, że może za 5 lat wejdzie urządzenie przenośnie do hemodializ wielkości pasa szahida. Dobre i to. Żeby tylko nie skończyło się na przewidywaniach.

 4. Potatos pisze:

  Hm nie dostrzegłem że informacja jest sprzed 4 lat. Więc został już tylko rok do wejścia urządzenia na rynek. Czekam!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *