Niski poziom cholesterolu niekorzystny dla chorych na raka nerki

nerkaNiski cholesterol dobrze wpływa na serce, ale naukowcy z Austrii ustalili, że wręcz przeciwna sytuacja występuje u cierpiących na raka nerki.

Dr Tobias Klatte z Uniwersytetu Medycznego w Austrii wraz z zespołem oznaczył poziom cholesterolu u niemal 900 chorych na raka nerki przed leczeniem operacyjnym i badał ich regularnie przez (średnio) 52 miesiące.

Zespół ustalił, że niski poziom cholesterolu przed rozpoczęciem terapii był związany z bardziej zaawansowanymi stadiami rozwoju nowotworu i szybszym jego rozwojem. Jednocześnie okazało się, że pacjenci z wysokim poziomem cholesterolu mieli o 43 proc. niższe ryzyko śmierci spowodowanej rakiem, niż osoby z niskim cholesterolem.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze skąd wypływa taka zależność. „Na razie postawiliśmy hipotezy. Teraz czekamy, aż ktoś je potwierdzi. Jeśli nasze ustalenia potwierdzą się, to pacjenci z niskim cholesterolem mogą zostać uznani za pacjentów wysokiego ryzyka i mogą być w przyszłości agresywniej leczeni” – skomentował wyniki swoich badań dr Tobias Klatte.

Źródło:

Zdjęcie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *