Krzyżowe transplantacje nerek – sposób na brak zgodności

jpKIDNEY3-popupWyobraźcie sobie taką sytuację: zakwalifikowaliście się do przeszczepu. Macie w perspektywie lata dializ i czekania na upragniony telefon. Któregoś dnia dowiadujecie się jednak, że jedna z najbliższych Wam osób gotowa jest oddać swoją nerkę. Lekarze robią testy, ale niestety okazuje się, że nie ma zgodności…

Takie sytuacje zdarzają się często. Są trudne zarówno dla dawcy, któremu odbierają nadzieję, jak i dla biorcy, który podjął bardzo trudną decyzję i ostatecznie został odprawiony z kwitkiem.

504736-ba846d7e-e19f-11e3-9ab7-20f6e47ce045Lekarze w wielu krajach, w których zezwala na to prawo, postanowili zaradzić podobnym sytuacjom i opracowali systemy pozwalające tworzyć łańcuchy transplantacji obejmujące kilka, a nawet kilkadziesiąt osób (tzw. transplantacje krzyżowe). W praktyce wygląda to na przykład tak: bliski osoby A oddaje nerkę osobie B. Bliski osoby C oddaje nerkę osobie D. Bliski osoby D oddaje nerkę osobie A, a bliski osoby B oddaje nerkę osobie C. Cała sztuka polega na takim dopasowaniu dawców i biorców, aby stworzyli idealny krąg, w którym wykorzystani są wszyscy dopasowani dawcy i biorcy.

W lipcu br. Amerykanie cieszyli się z rekordowego łańcucha przeszczepów przeprowadzonych w jednej placówce. W szpitalu Birmingham należącym do Uniwersytetu Alabama (UAB) udało się przeszczepić jednocześnie 21 nerek! „Wszystko zaczęło się od pewnej pacjentki, która chciała oddać nerkę, ale nie miała na myśli żadnej konkretnej osoby” – wyjaśnia dr Jayme Locke z UAB. W wyniku testów okazało się, że nerkę Pauli Kok może otrzymać Lornett Stewart, której córka chciała oddać swój organ, ale ze względu na brak zgodności okazało się to niemożliwe. „Paula była pierwszym ogniwem łańcucha 21 transplantacji, które byłyby niemożliwe bez daru, który zdecydowała się ofiarować” – cieszy się dr Locke.

504762-1e742006-e153-11e3-bcf2-0a7df6b3a8f7W maju z sukcesu pierwszej transplantacji krzyżowej cieszyli się także Australijczycy. W Melbourne, jednego dnia, podczas 12 operacji przeszczepiono tam 6 nerek od precyzyjnie dobranych, niespokrewnionych ze sobą osób.

21 przeszczepów w łańcuchu to nie rekord. W 2012 roku amerykańskiej organizacji pozarządowej National Kidney Registry udało się doprowadzić do transplantacji 30 organów. Dopasowywanie trwało 4 miesiące, a w cały proces zaangażowanych było 17 szpitali z 11 stanów.

W Polsce do transplantacji krzyżowej przygotowywali się w grudniu ub. roku lekarze Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ostatecznie do przeszczepu nie doszło (pisaliśmy o tym tutaj).

Programy transplantacji krzyżowych mocno skracają czas oczekiwania na przeszczep nerki. Osoby, które otrzymały nerkę od dawcy żywego, żyją dłużej niż ci, którzy dostają organ od zmarłego. Ze względu na krótszy czas pomiędzy pobraniem i wszczepieniem dłużej pracuje także sama nerka (średnio 15 lat od dawcy żywego i 10 lat od dawcy zmarłego). Powszechność transplantacji krzyżowych ograniczają jednak dwie zasadnicze kwestie: prawo, które w niektórych krajach (np. w Polsce) mocno ogranicza przeszczepianie narządów od osób niespokrewnionych (wymagana jest specjalna zgoda sądu) oraz wysiłek logistyczny, jaki jest niezbędny do zorganizowania podobnych przedsięwzięć.

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcia:

  1. www.nytimes.com
  2. www.heraldsun.com.au
  3. www.heraldsun.com.au

Więcej o transplantacji łańcuchowej w UAB:

Amerykański Rejestr Dawców Nerek:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *