Kłopoty z jelitami prowadzą do choroby nerek

Gharavi_fromPMID20386929

Przeciwciała IgA gromadzące się w nerkach.

Naukowcy z Columbia University Medical Center odkryli zaskakujące połączenie między zapaleniem jelit, a nefropatią IgA. Badania Krzyszfofa Kiryluka, Ali Gharaviego i ich kolegów sugerują, że tą szczególną postać choroby nerek powodują przeciwciała wytworzone przez organizm w odpowiedzi na procesy zapalne zachodzące w jelitach.

Przeciwciała IgA (które w normalnych warunkach wspomagają zwalczanie infekcji) z niewyjaśnionego jeszcze powodu gromadzą się w drobnych kanalikach nerkowych. Ich obecność w nerkach zapoczątkowuje lokalne ogniska zapalne i w efekcie – bliznowacenia. Efektem tych procesów jest nefropatia prowadząca w dłuższym okresie do całkowitego zaprzestania pracy przez nerki.

By potwierdzić swoje przypuszczenia naukowcy przejrzeli genomy 20 tys. osób pod kątem genetycznego zagrożenia nefropatią IgA. Wyniki nie pozostawiły wątpliwości – choroba pojawiała się najczęściej u osób, które miały genetyczne skłonności do chorób jelit.

„Nasze badania dowodzą, że nefropatia IgA, to choroba mająca swój początek w jelitach. To nie jest choroba związana tylko i wyłącznie z nerkami” – mówi dr Ali Gharavi z CUMC. Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań będą miały w przyszłości wielki wpływ na leczenie i zapobieganie tej chorobie.

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

  • dr Ali Gharavi, USMC

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *