Napoje energetyczne dla chorych na nerki: TAK czy NIE?

energetyki dla chorych na nerki?Chorzy na przewlekłą chorobę nerek i dializowani często zmagają się z problemem braku energii. Brak sił często krzyżuje plany, zmienia rozkład dnia i zmusza do zmiany trybu życia. Szybkim, prostym i kuszącym rozwiązaniem tego problemu wydają się być napoje energetyczne, ale specjaliści mówią, że to nie jest najlepszy pomysł.

Amerykańscy nefrolodzy stowarzyszeni w Nephrology Physicians LLC radzą, by chorzy za wszelką cenę unikali napojów energetycznych i izotonicznych z powodu zawartych w nich witamin, minerałów i wyciągów z ziół, które nie są usuwane z organizmu podczas dializy, przez co wzrasta ich koncentracja w krwi. Lekarze odradzają także picia tych napojów cukrzykom ponieważ podnoszą poziom glukozy we krwi dostarczając organizmowi nawet kilkaset kalorii w jednej puszce.

Pacjenci cierpiący na PChN i dializowani (szczególnie narażeni na kłopoty z układem krążenia) powinni trzymać się z daleka od energetyków także z tego powodu, że podnosząc ciśnienie krwi i tętno dodatkowo zwiększają ryzyko pojawienia się problemów z sercem.

Co w zamian? Zbilansowana dieta zawierająca odpowiednią dawkę węglowodanów, białka i tłuszczy. Energię do życia dają też regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna. W najbliższym czasie napiszemy o tym, co chorzy na nerki powinni włączyć do diety, by brak energii nie zmuszał ich do rezygnacji z zaplanowanych działań.

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

  • www.freedigitalphotos.net by Ambro

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *