Przewlekła choroba nerek: STRES, odc. 2

lonely-273629_1280Jedną z głównych przyczyn stresu jest zmiana. Za stresującą uznają ją wszyscy i to niezależnie od tego czy jest niespodziewana czy oczekiwana (jak np. zmiana mieszkania czy pracy). KAŻDA zmiana podnosi poziom stresu.

Osoba cierpiąca na PChN (a szczególnie ta dopiero co zdiagnozowana) będzie musiała poradzić sobie z większą liczbą zmian, niż zdrowi ludzie. To nie tylko ta najważniejsza – zmiana stylu życia, która zapoczątkowana została w momencie postawienia diagnozy, ale również mniejsze, konkretne, takie jak np. konieczność opracowania i dostosowania diety, reżim związany z przyjmowaniem leków czy różnymi formami terapii (w tym np. dializoterapią).

Te wszystkie wielkie zmiany sprawiają, że chory, który usłyszał diagnozę: „przewlekła choroba nerek” musi przyswoić wielką ilość informacji, podejmować skomplikowane i ważne decyzje, uczyć się zupełnie nowych rzeczy, zachowań i reakcji. Będzie musiał również przyzwyczaić się do tego, że znane czynności zacznie wykonywać w inny sposób, zostanie zmuszony do ograniczenia aktywności i częstszych, niż dotąd próśb o pomoc… To wszystko jest niesamowicie stresujące. A przecież, to zaledwie dodatek do wszystkich fizycznych konsekwencji, jakie niesie ze sobą przewlekła choroba nerek.

Różni ludzie reagują na stres w różny sposób. Niektórzy gniewem, inni czują się nim przytłoczeni, a jeszcze inni reagują wściekłością, a nawet wrogością. Są również tacy, którzy wmawiają sobie, że „nie ma problemu” i zmuszają się do „radzenia sobie z sytuacją”.

Najlepszym sposobem na oswojenie stresu jest uświadomienie sobie, że może on być problemem samym w sobie i jeśli się pojawia, to nie bierze się znikąd i są do tego bardzo ważne powody. To pierwszy krok ku temu, by zrozumieć, że chory potrzebuje czasu na odstresowanie się, przerwę i relaks. Jest na to wiele sposobów – wszystkie są bardzo pomocne w złagodzeniu stresu związanego z chorobą.

Jak radzić sobie ze stresem:

  • porozmawiaj z kimś, kto zrozumie (tu przydatny jest m.in. internet: fora dyskusyjne, informacje o spotkaniach chorych na PChN itp., ale również np. porada u psychologa)

  • rób to, co lubisz (nie pozwól chorobie odciąć Cię od dotychczasowego życia)

  • zrelaksuj się (poczytaj, posłuchaj muzyki, pograj, idź do kina, spotkaj się z przyjaciółmi)

  • poćwicz (aktywność fizyczna działa cuda, ale tylko w granicach rozsądku i po konsultacji z lekarzem)

  • wyjedź, zrób sobie wakacje (zmiana otoczenia pozwoli oderwać się od codzienności, dializowani mogą w łatwy sposób znaleźć stację dializ w pobliżu miejsca, do którego się wybierają)

————————–

Wcześniej pisaliśmy o:

W kolejnym odcinku: NIEPOKÓJ.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

  • www.pixabay.com /cocoparisienne/

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Gośka pisze:

    stres to miałam na początku jak nie wiedziałam co i jak , teraz luzik, nie ma jak pozytywne myślenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *