Mobilne dializy, czyli Wielki Czerwony Autobus Nerkowy

Kidney Bus - Parliament Launch- 1518

Inauguracja BRKB pod siedzibą Parlamentu w Melbourne.

Zaczęło się od wielkiego marzenia pewnego pana z miejscowości Traralgon w Australii. W 2011 roku Vince Tripodi pomyślał: „A co by było, gdyby powstał autobus wyposażony w aparaturę do dializy, z całkowicie profesjonalną załogą, mogący dostać się w dowolne miejsce i umożliwiający dializowanym spędzanie czasu w najpiękniejszych zakątkach naszego kraju?”. W 2014 roku jego marzenie urzeczywistniło się. Big Red Kidney Bus (BRKB – Wielki Czerwony Autobus Nerkowy) został oficjalnie zaprezentowany pod siedzibą Parlamentu w Melbourne 13 marca ubiegłego roku (relacja wideo z tego wydarzenia).

Od jesieni 2014 mobilna stacja dializ podróżuje po najciekawszych turystycznie zakątkach stanu Victoria. W wybranych miejscach zatrzymuje się na sześć tygodni. Specjaliści BRKB nie przyjmują jednak wszystkich chętnych. By spędzić wakacje w ich towarzystwie trzeba się zarejestrować. Szczegółowy harmonogram podróży autobusu umieszczony został w internecie wraz z formularzem rezerwacyjnym. Zarejestrowani pacjenci mogą z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg w atrakcyjnej okolicy i dokładnie zaplanować wyjazd bez obaw o dostępność dializ.

Dzięki BRKB Ed Nugent opuścił swoje miasto pierwszy raz od 2,5 roku.

Dzięki BRKB Ed Nugent opuścił swoje miasto pierwszy raz od 2,5 roku.

Pomysł pana Tripodiego, za którym poszły konkretne działania (w tym m.in. próby zainteresowania ideą osób decyzyjnych i poszukiwanie sponsorów) okazał się wielkim sukcesem. Podczas pierwszego pobytu w Lakes Entrance BRKB obsłużył 34 osoby. Z mobilnych dializ korzystała m.in. para, która spędzała dzięki niemu miesiąc miodowy i wiele rodzin, którym BRKB umożliwił spędzenie wspólnych wakacji pierwszy raz od wielu lat. Dziś na stronie projektu zarezerwowane są już wszystkie miejsca do końca kwietnia 2015! I, mimo że autor pomysłu nie doczekał momentu, w którym autobus ruszył w podróż po kraju (Vince Tripodi umarł w 2012 roku), to został na zawsze upamiętniony jako osoba, która zmieniła życie wielu dializowanych w Australii. Na jego cześć Big Red Kidney Bus otrzymał tablicę rejestracyjną „1-Vince-Victoria”.

bkrb_3

Wnętrze autobusu.

Pierwszy na świecie wakacyjny autobus dializacyjny został wyposażony przez władze stanu Victoria we współpracy z wieloma partnerami, w tym m.in. organizacją Kidney Health Australia, władzami samorządowymi, Uniwersytetem Monash i koncernem Fresenius Medical Care Australia (Fresenius jest największym operatorem stacji dializ w Polsce). W BRKB zamontowane są trzy stanowiska dializacyjne mogące obsłużyć 12 pacjentów tygodniowo.

Vince Tripodi dopiął swego. Nie mamy wątpliwości, że wakacyjny autobus dializacyjny cieszyłby się w Polsce nie mniejszym powodzeniem, jak w Australii. Chcielibyście pojechać nad Bałtyk, na Mazury czy w Tatry bez obaw o miejsce w stacji dializ? Może warto wziąć przykład z mieszkańców Antypodów i rozpocząć batalię, dzięki której na polskie drogi wyruszy WACeK czyli Wielki Autobus do Czyszczenia Krwi 🙂 ?

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcia:

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *