PChN jako przyczyna śmierci na świecie

Choroby niezakaźne odpowiedzialne są dziś za niemal 70 proc. zgonów na świecie (badanie „Global Burden of Disease 2013”). Wśród najważniejszych z nich są m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, choroby serca i układu krążenia oraz przewlekła choroba nerek – jedna z najmniej nagłośnionych, ale coraz częstszych przyczyn zgonów. Naukowców niepokoi fakt, że wzrost zachorowań na PChN w skali świata stoi w sprzeczności z globalnym trendem zmniejszania się liczby chorych na choroby niezakaźne. „Tu powinniśmy postawić wielką, czerwoną flagę” – skomentował to Chris Murray, współautor badania „Global Burden of Disease” („Globalne obciążenie chorobami”).

ChronicKidneyDiseaseGBD

Prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej PChN w 2013 roku (obie płcie, wiek: 50-74 lata)

Wprawdzie globalny wzrost liczby zgonów powiązanych z PChN związany jest po części z wydłużaniem życia ludzi (wg badań żyjemy średnio o 6 lat dłużej, niż w 1990 roku), ale naukowcy do dziś nie uzgodnili co spowodowało niemal dwukrotny wzrost liczby chorych na nerki w wieku 15-49 lat. W 2013 roku PChN spowodowała śmierć niemal miliona osób w skali świata. To przyczyna zaledwie 2 proc. zgonów, ale oznacza to 135 procentowy wzrost w stosunku do roku 1990! Szczególnie niepokojąca jest zła sytuacja pod tym względem w Ameryce Południowej, rosnąca liczba zachorowań w Chinach i fakt, że dializoterapia, jako droga procedura medyczna, jest niedostępna dla wielu pacjentów w krajach rozwijających się.

W Polsce od lat 80 ub. wieku zagrożenie śmiercią spowodowaną PChN rośnie wraz z wiekiem, co ukazują poniższe wykresy (źródło: http://vizhub.healthdata.org/cod/). Warto porównać dane z innymi krajami w Europie i na świecie – bardzo różnie to wygląda.

Zrzut ekranu 2015-01-07 o 12.32.41

PChN jako przyczyna śmierci u mężczyzn.

PChN jako przyczyna śmierci u kobiet.

PChN jako przyczyna śmierci u kobiet.

 

Opracowanie na podstawie:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *