Brytyjczycy refundują najdroższy na świecie lek na nerki

Decyzja o refundowaniu Eculizumabu (znanego Polsce raczej pod nazwą Soliris) w Wielkiej Brytanii zapadła „w drodze wyjątku”. Urzędnicy nie kierowali się w tym wypadku tradycyjnymi szacunkami ceny do wartości leku.  Specjaliści ocenili bowiem, że lek stosowany w leczeniu atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS) stanowi przełom w leczeniu choroby i jest niemal doskonały: zdecydowanie polepsza jakość życia chorych całkowicie niwelując objawy choroby bez żadnych skutków ubocznych.

aHUS powoduje zaburzenia układu immunologicznego i kłopoty z krzepnięciem krwi, co prowadzi do ostrej niewydolności nerek, leczenia nerkozastępczego i bezpośrednio zagraża życiu chorych. Najwięcej zachorowań powoduje u dzieci pow. 3 lat.

W Wielkiej Brytanii zdiagnozowanych jest obecnie ok. 200 pacjentów cierpiących na tę chorobę. Ich leczenie w ciągu 25 lat będzie kosztowało budżet ok. 10,2 miliarda złotych (niemal 2 miliony złotych rocznie na jednego chorego), a każdego roku choroba jest wykrywana u dodatkowych 20-30 osób.

Swoją batalię o refundację leku prowadzą także chorzy i ich rodziny w Polsce. Ich zmagania z NFZ i Ministerstwem Zdrowia można śledzić poprzez profil na portalu facebook.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *