Nastolatka skonstruowała urządzenie do dializ za 2000 zł

Zrzut ekranu 2015-02-20 o 15.29.43

Anya Pogharian

17-letnia Anya Pogharian wpadła na pomysł skonstruowania prostego i taniego urządzenia do dializy podczas wolontariatu w szpitalu, gdzie uświadomiła sobie ile wysiłku i czasu pochłaniają podróże chorych na nerki do stacji dializ i że nie wszędzie na świecie dostęp do nich mają wszyscy, którzy ich potrzebują. „Tylko w Indiach i Pakistanie 10 procent chorych wymagających dializ nie może sobie pozwolić na leczenie w ten sposób z różnych przyczyn – np. z powodu wysokich kosztów lub kłopotów z transportem. Są one dla nich po prostu niedostępne. To mnie zmotywowało” – mówi Anya.

Jej konstrukcja powstała w 300 godzin, podczas których zbierała informacje, czytała instrukcje obsługi przemysłowych urządzeń do dializ oraz projektowała i składała urządzenie w całość. Koszt prototypu zamknął się w 500 dolarach, co w porównaniu z 30 tysiącami dolarów czyli sumą, za którą można kupić standardowe urządzenia, jest kwotą wręcz mikroskopijną. Anya ma nadzieję, że urządzenie, które kosztuje kilkadziesiąt razy mniej, niż dotychczas oferowane na rynku, zrewolucjonizuje leczenie chorych na nerki w krajach rozwijających się.

Za swój wynalazek Anya Pogharian dostała już kilka nagród i stypendiów, a lokalny szpital zaoferował jej praktyki, podczas których będzie mogła przetestować swoją konstrukcję. Obecnie Anya studiuje w Marianopolis College w rodzinnym Montrealu.

Na tym filmie możecie posłuchać jak Anya mówi o swoim urządzeniu i tłumaczy jego funkcjonowanie:

 

Opracowanie na podstawie (oraz zdjęcie):

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *