Pierwszy krzyżowy przeszczep nerki w Polsce

Zrzut ekranu 2015-02-11 o 14.26.10Alina Schade (biorca) i Przemysław Mulkityn (dawca) oraz Justyna (biorca) i Jacek Fiuk (dawca), to cztery osoby, które z pewnością przejdą do historii polskiej transplantologii. Dołączą do nich prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski, dr Rafał Kieszek i Aleksandra Tomaszek z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. To dzięki nim wszystkim udało się we wtorek, 10 lutego 2015, przeprowadzić pierwszy w Polsce krzyżowy przeszczep nerek.

Krzyżowe przeszczepy nerek to wielka szansa dla chorych na skrócenie oczekiwania na organ. Umożliwiają one bowiem transplantację narządów pomiędzy niespokrewnionymi ze sobą osobami, których organy nie nadają się do przeszczepienia bliskiemu z różnych względów (np. niezgodność grupy krwi lub negatywna próba krzyżowa). Zasada może być taka: „ja oddaję nerkę twoje żonie, a ty mojej”.

Przygotowania do operacji trwały trzy lata. Specjaliści musieli pokonać nie tylko problemy techniczne, logistyczne i medyczne, ale także prawne. W Polsce obowiązują bowiem dość surowe przepisy dotyczące przekazywania narządów osobom niespokrewnionym. Nerki od dawców pobrane zostały laparoskopowo – to metoda trudniejsza technicznie od klasycznej operacji, ale bezpieczniejsza dla pacjenta, bo nie wymaga otwierania jamy otrzewnowej. Dzięki temu minimalizuje się ewentualne przypadkowe urazy narządów jamy otrzewnowej, szybszy jest również proces gojenia.

Do tej pory do warszawskiej kliniki zgłosiło się 30 par zainteresowanych krzyżowym przeszczepem nerki. Lekarze już dziś zapowiadają, że są w stanie przeprowadzić jednocześnie więcej przeszczepów tego typu od żywych dawców, na przykład z jednoczesnym udziałem trzech par. Obiecują także stworzenie systemu dopasowującego pary dawca-biorca, najprawdopodobniej wspólnie z Czechami, u których z przeszczepów krzyżowych skorzystało już ok. 70 par.

  • Relacja TVN z przebiegu operacji -> LINK (przy okazji – to doskonała okazja do tego, by zobaczyć jak to wszystko wygląda od kuchni)
  • Relacja TVN z przygotowań do operacji -> LINK (tu trochę więcej o bohaterach: dawcach i biorcach)

Pierwszy program przeszczepów krzyżowych uruchomiono w 1991 roku w Korei Południowej. Dziś na świecie to ok. 10 proc. transplantacji od żywych dawców. Obecnie ten rodzaj transplantacji wykonuje się w Australii, Kanadzie, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, w USA, a od wczoraj również w Polsce.

O systemie krzyżowych (biorą w nich udział dwie pary) i łańcuchowych (z udziałem wielu par) przeszczepów nerek w USA pisaliśmy niedawno z uczuciem zazdrości 😀 Dziś z dobrodziejstw tej metody leczenia korzystają Polacy. I, co najważniejsze, wygląda na to, że w najbliższej przyszłości stanie się ona codziennością. Oczywiście, jeśli tylko dopiszą dawcy…

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *