Przetoka – indywidualny projekt dla każdego

150317111914-large

Przepływ krwi w idealnej przetoce. Kolory odnoszą się do prędkości krwi: czerwony – najwyższa, niebieski – najniższa. (grafika: Peter Vincent/Imperial College London)

Zespół brytyjskich naukowców, w skład którego weszli m.in. specjaliści od aeronautyki, bioinżynierii, technik obliczeniowych, obrazowania medycznego i lekarze kliniczni znalazł sposób na skonstruowanie przetoki tętniczo-żylnej w taki sposób, by zminimalizować ryzyko blokad i – w efekcie – jej wyłączenia z użytku. Naukowcy doszli do wniosku, że konstrukcja obecnie stosowanego rozwiązania jest nienaturalna i blokuje swobodny przepływ krwi.

Stosując zaawansowane techniki modelowania komputerowego zespół zaczął badać jak przepływa krew w pobliżu i w samej przetoce. Udało im się opracować wzory dla różnych konfiguracji, dzięki czemu uzyskali możliwość określenia, który jest najbliższy naturalnemu. „Okazało się, że najbardziej stabilny przepływ krwi można uzyskać, gdy przetoka jest uformowana poprzez połączenie żyły z zewnętrzną częścią zgięcia tętniczego” – mówi Peter Vincent z Departamentu Aeronautyki Imperial College w Londynie, jeden z autorów pomysłu.

Problemy z przetoką to jedna z najczęstszych komplikacji, które pojawiają się u dializowanych. „Dzisiejszy model przetoki, to 'jeden rozmiar dla każdego’. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której każdy pacjent, dzięki modelowaniu komputerowemu, otrzyma przetokę tętniczo-żylną dostosowaną do swoich własnych warunków fizycznych – taką, która nie będzie sprawiała kłopotów” – dodaje Peter Vincent.

Model teoretyczny opracowany przy zastosowaniu oprogramowania używanego w przemyśle lotniczym będzie musiał jeszcze sprawdzić się w praktyce (czekają go m.in. testy kliniczne), ale naukowcy są entuzjastycznie nastawieni do swojego rozwiązania.

Opracowanie na podstawie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *