Skrobiawica dializacyjna – już można leczyć

apheresis_pct04Chorzy cierpiący na skrobiawicę dializacyjną (lub inaczej: amyloidozę spowodowaną długotrwałym stosowaniem dializoterapii, z ang.: DRA) będą mogli nieco odetchnąć. FDA, amerykańska agencja zajmująca się certyfikowaniem leków i urządzeń medycznych, dopuściła właśnie do użytku Lixelle Beta 2 – układ oczyszczający krew pacjenta z białka zwanego beta-2-mikroglobulina.

U cierpiących na skrobiawicę dializacyjną (ze względu na fakt, że podczas dializ nie jest w całości usuwane z organizmu) białko to odkłada się m.in. w stawach (szczególnie barkowych i nadgarstkowych), ścięgnach, więzadłach i kościach powodując ból, uczucie mrowienia i obrzęki. Choroba ujawnia się najczęściej u pacjentów dializowanych 5 lat i dłużej.

Lixelle Beta 2 to dodatkowy filtr stosowany podczas zabiegu hemodializy. Zakłada się go na rurce doprowadzającej krew do urządzenia. Urządzenie zostało opracowane w Japonii już w 1996 roku. Podczas wieloletnich testów dowiedziono jego skuteczności w łagodzeniu objawów DRA.

Źródło:

Zdjęcie:

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *