6 rodzajów ćwiczeń fizycznych dla dializowanych. Czas ruszyć się z kanapy!

rest-105066_1280Styl życia dializowanego charakteryzujący się ograniczoną aktywnością fizyczną może zwiększać ryzyko depresji i chorób serca, grozi wysokim ciśnieniem krwi i osłabieniem odporności oraz może powodować obrzęki stóp i nóg. Wielu pacjentów tłumaczy swoją niechęć do aktywności fizycznej tym, że nie mogą wykonywać „normalnych” ćwiczeń. Specjaliści tłumaczą jednak, że nawet krótki (15-20 minut), ale regularny i specjalnie dostosowany do możliwości chorego wysiłek fizyczny, może pomóc poczuć się lepiej pacjentom chorym na PChN. Regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko usprawniają przepływ krwi, wzmacniają mięśnie i poprawiają funkcje układu immunologicznego, ale także mają dobry wpływ na przebieg procesu trawienia, wchłaniania i metabolizmu.

Do ćwiczeń trzeba jednak podejść ostrożnie i pod nadzorem lekarza. Dializowani muszą zwrócić szczególną uwagę na zagrożenie przegrzaniem w czasie wysiłku, co może prowadzić do nadmiernego spożycia płynów. Chorzy z przetoką i cewnikiem powinni unikać dźwigania dużych ciężarów, a osoby z chorobami serca muszą dodatkowo, przed rozpoczęciem programu treningowego, skonsultować się ze specjalistą w zakresie chorób sercowo-naczyniowych.

Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą wykonywać dializowani, ale przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu treningowego należy zwrócić się do nefrologa z prośbą o pomoc w ustaleniu szczegółowego planu. Jedną z najprostszych aktywności jest rozciąganie. Stretching pomaga rozgrzać mięśnie, nad którymi masz zamiar pracować poprzez dostarczenie im większej ilości krwi. Wielką zaletą ćwiczeń rozciągających jest to, że można je wykonywać w dowolnym miejscu i bez specjalnego sprzętu treningowego. Możesz rozciągać się przed treningiem, ale również po nim, aby pomóc mięśniom w zrelaksowaniu się. Ćwiczenia rozciągające trzeba wykonywać ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, by nie uszkodzić dostępu naczyniowego.

people-218843_1280Dla dializowanych ważne są treningi „cardio” (cardio – skrót od „cardiovascular”, układ krążenia), czyli wzmacniające serce. Ten rodzaj aktywności może być wykonywany przy wykorzystaniu urządzeń zwykle umieszczanych w siłowniach (często również w domach), na bieżni lub rowerze (zarówno stacjonarnym, jak i klasycznym).  Serce wzmacnia także np. wchodzenie i schodzenie ze schodów. Jeśli nie masz ich nigdzie w okolicy, wykorzystaj do ćwiczeń wizytę w centrum handlowym. Wychodź także na spacery, zwiedzaj pieszo ciekawe miejsca –  wykorzystuj każdą okazję do przyspieszenia pracy serca.

Dobrym nawykiem jest trening z ciężarkami. Możesz to robić w siłowni, ale także np. w domu, podczas oglądania telewizji. Podnoszenie ciężarów nawet co drugi dzień może zwiększyć przepływ krwi, budować mięśnie i pomóc stać się silniejszym. Wszystkie ćwiczenia powinny być oczywiście poprzedzone konsultacją z lekarzem i dostosowywane do postępów, stanu zdrowia oraz zmian wagi ciała.

Kalistenika, to ćwiczenia mające na celu wzmocnienie i poprawę elastyczności ciała za pomocą ciężaru i oporu własnego ciała. Podobnie jak przy rozciąganiu, do ćwiczeń tego typu nie trzeba wykorzystywać dodatkowych urządzeń. Ćwiczenia kalisteniczne to np.: przysiady, pompki, podciągnięcia, pajacyki, skoki i brzuszki.

W ostatnim czasie popularna staje się joga dla dializowanych. Temu tematowi poświęcimy jednak osobny artykuł.

Do poprawy formy dializowani mogą także wykorzystać wiele codziennych aktywności. Wykonywanie prac porządkowych, zakupy, przygotowywanie posiłków, zabawa z dziećmi czy wnukami – wszystko to pomoże ruszyć się z fotela i pobudzić serce do działania.

Ćwicząc musisz pilnie wsłuchiwać się we wszystkie sygnały, jakie wysyła ci ciało. Wykonuj ćwiczenia do momentu, w którym czujesz zmęczenie, skraca ci się oddech i wiesz, że będziesz odczuwał lekkie bóle mięśni po treningu. Nigdy nie powinieneś trenować do momentu wyczerpania. Objawy takie jak ból w klatce piersiowej, niespodziewana duszność lub ostry ból mięśni lub stawów powinny doprowadzić do zaprzestania ćwiczeń i zasięgnięcia dodatkowej porady lekarza.

I jeszcze kilka rad na koniec:

  • Regularność treningów pomoże ci zachować dziennik ćwiczeń, dzięki któremu będziesz mógł także śledzić postępy. To świetny motywator!
  • Codzienną aktywność pomoże monitorować krokomierz. Zapisuj jego wskazania w dzienniku!
  • Podczas treningu możesz słuchać swojej ulubionej muzyki. To bardzo pomaga!
  • Wiele z ćwiczeń możesz wykonywać oglądając ulubione programy w telewizji. Koniec z wymówkami!

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

  • bstrupp/pixabay.com
  • PublicDomainPictures/pixabay.com

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *