Przewlekła choroba nerek: GNIEW, odc. 5

punch-316605_1280Wydaje się naturalne, że osoby cierpiące na przewlekłą chorobę nerek mogą od czasu do czasu odczuwać gniew. Nie zawsze jest to uczucie całkowicie negatywne. Czasami może to być wręcz czynnik stymulujący pacjenta.

Problemy pojawiają się, gdy chory „zablokuje się” w swoim gniewie. Taki stan może prowadzić do poczucia nieszczęścia i smutku oraz, co gorsze, nie pozwala wyzwolić się z tych uczuć i zaakceptować ich.

Gniew jest również niebezpieczny, gdy jest wyrażany w destrukcyjny lub autodestrukcyjny sposób – gdy poczucie gniewu i frustracji prowadzi do buntu np. przeciwko diecie, ograniczeniom w spożywaniu płynów czy do niebezpiecznych zachować w stosunku do członków rodziny, przyjaciół lub personelu medycznego. Co więcej: gdy ludzie czują gniew mają tendencję do odrzucania pomocy.

Gniew wyrażany w ten sposób naraża na szwank zdrowie chorego i – na poziomie emocjonalnym – prowadzi do jeszcze większego osamotnienia, niż to, które może on subiektywnie odczuwać.

Wyciągnięcie ręki po pomoc przez chorego odczuwającego gniew może być najtrudniejszą rzeczą na świecie, ale paradoksalnie, to może być jedyny sposób na odzyskanie prawdziwego poczucia siły i kontroli nad swoim życiem.

Jeśli zauważycie u siebie (lub u bliskiej osoby) objawy „zablokowania się” w gniewie, to nie wahajcie się poprosić o pomoc specjalistów i tych wszystkich wokół Was, którzy chętnie pomogą Wam w wyzbyciu się złych emocji

——

Wcześniej pisaliśmy o:

W kolejnym odcinku: PROBLEMY SEKSUALNE.

——

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

  • PublicDomainPictures/pixabay.com

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *