Zmęczenie u dializowanych? Można z tym walczyć.

Chroniczne zmęczenie u chorych na nerki, a w szczególności u osób dializowanych, traktuje się jak coś normalnego. Tymczasem jest to jeden z objawów choroby, który ma bardzo negatywny wpływ na chorego, ale jednocześnie taki, z którym można skutecznie walczyć. Naukowcy uważają wręcz, że zredukowanie go – za czym idzie polepszenie jakości życia – u niektórych pacjentów może być ważniejsze, niż wydłużenie okresu przeżycia.

Zmęczenie wywołują zarówno hemodializy, jak i dializy otrzewnowe. Wyczerpanie fizyczne odczuwa od 30 do 80 procent pacjentów (w zależności od rodzaju terapii). Uważa się, że efekt ten wywoływany jest przez kombinację kilku czynników: utratę normalnych funkcji nerek, fizyczne skutki dializ, reżim dietetyczny oraz stres i ogólny niepokój wywołane chorobą.

Do redukcji poczucia zmęczenia przyczyniają się leki pobudzające powstawanie czerwonych krwinek (np. erytropetyna). Wyniki ostatnich badań nad ich wpływem na organizm chorych na PChN sugerują jednak, że to nie zawsze najbardziej efektywna terapia mająca na celu poprawienie samopoczucia chorych na nerki i dializowanych.

australian-terrier-164087_1280Specjaliści podkreślają, że niezależnie od terapii farmakologicznej, chorzy na nerki mogą we własnym zakresie pracować nad redukowaniem poczucia zmęczenia i braku sił. Jednym z najprostszych sposobów jest ustalenie z dietetykiem takiej diety, która dostarczy organizmowi większej dawki energii. Badania dowiodły również, że – paradoksalnie – także regularne, nieintensywne ćwiczenia fizyczne (w konsultacji z nefrologiem lub specjalistą ze stacji dializ) zmniejszają poczucie zmęczenia. Warto wziąć pod uwagę długie spacery, lekki jogging, pływanie, jazdę na rowerze czy Tai chi. Początki są zwykle trudne, ale efekty wynagradzają wysiłek.

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

  • Kaz/pixabay.com

 

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Artur Towarek pisze:

    Jestem dializowany od szesciu lat i prawie cały czas pracuje fizycznie na budowie.Bez żadnej taryfy ulgowej .Może to chroniczne zmeczenie dopiero przyjdzie z wiekiem ,mam „dopiero” 52 lata .Uważam że nie wolno się poddawać chorobie ….chyba że komuś pasuje rola :cierpiętnika” .Gorąco pozdrawiam .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *